LOGOTIP MINISTRSTVA ZA VZGOJO IN IZOBRAŽEVANJE, ACS IN SREDIŠČE ZA SAMOSTOJNO UČENJE

VIDEO VODIČI ZA UPORABO RAČUNALNIKA (Vir: https://portalssu.acs.si/)

Video posnetki so namenjeni odraslim, ki se želite seznaniti s področjem uporabe računalnika in ki ga želite uporabljati pri oblikovanju besedil, brskanju po spletu, komuniciranju prek e-pošte ali pa želite računalnik uporabiti kot orodje za obdelavo fotografij, poslušanje glasbe ali karkoli drugega, kar omogočajo dodatne aplikacije. Če želite bolje spoznati delovanje računalnika, lahko video posnetke uporabljate na več načinov. Če ste začetniki vam predlagamo, da si posnetke ogledujete enega za drugim tako, kot so navedeni v kazalu. Videoposnetki so pripravljeni tako, da je v začetku nek uvod z razlago, nato sledi praktični prikaz uporabe. Posnetke (ali dele posnetkov) si lahko ogledate večkrat in tudi sami poskusite ponoviti, kar je prikazano na posnetku. Nekatere morda zanima samo določeno orodje. Za tiste predlagamo, da v kazalu poiščete ustrezen posnetek in si ga ogledate. Če se vam zdi vsebina video posnetka pretežka ali nerazumljiva, potem vam predlagamo, da si pogledate še kakšen posnetek pred tem. Včasih je namreč potrebno imeti določeno predznanje, da bi neko stvar lahko razumeli.

 

1. POZNAVANJE RAČUNALNIKA

2. IZDELAVA IN OBLIKOVANJE BESEDIL

3. UPORABA INTERNETA

4. UPORABA ELEKTRONSKE POŠTE

5. RAČUNALNIK KOT DIGITALNO ORODJE

6. GLASBA IN FILM

7. DRUGA MULTIMEDIJSKA ORODJA

Pri pripravi videoposnetkov smo večinoma sledili vsebinski strukturi (temeljna področja in podpodročja) ter opisom znanj in spretnosti iz rubrike standardov znanj/kompetenc predloga programa Računalniška pismenost za odrasle (RPO). Ta je bil leta 2014 pripravljen na Andragoškem centru Slovenije. Videoposnetke je zasnoval in posnel mag. Radovan Krajnc v okviru naloge Strokovna in razvojna podpora mreži Središč za samostojno učenje (SSU) in Borze znanja (BZ) na Andragoškem centru Slovenije. Izvedbo naloge je finančno podprlo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

 

VIDEO VODIČI ZA UPORABO PAMETNEGA RAČUNALNIKA (Vir: https://portalssu.acs.si/)

Video posnetki so namenjeni odraslim, ki želite bolje spoznati pametni telefon, ga z nastavitvami prilagoditi svojim potrebam in ga poleg komuniciranja uporabljati tudi za druge namene (kot fotoaparat, predvajalnik glasbe, orodje za dostop do spleta, ipd). Posnetki so narejeni na telefonu Huawei z operacijskim sistemom Android. Na telefonih drugih proizvajalcev ali pa na drugi različici operacijskega sistema Android, bodo ukazi morda na drugih mestih ali pa bodo na voljo še dodatne možnosti. Naj vas to ne zmede. Na posnetkih so prikazani glavni principi uporabe telefona. Z malo poskušanja boste tudi vi na svojih telefonih našli želene ukaze in telefon izkoristili v polni meri. Če želite bolje spoznati delovanje pametnega telefona, lahko video posnetke uporabljate na več načinov. Če ste začetniki vam predlagamo, da si posnetke ogledujete enega za drugim tako, kot so navedeni v kazalu. Videoposnetki so pripravljeni tako, da je v začetku nek uvod z razlago, nato sledi praktični prikaz uporabe. Posnetke (ali dele posnetkov) si lahko ogledate večkrat in tudi sami poskusite ponoviti, kar je prikazano na posnetku. Nekatere morda zanima samo določeno orodje. Za tiste predlagamo, da v kazalu poiščete ustrezen posnetek in si ga ogledate. Če se vam zdi vsebina video posnetka pretežka ali nerazumljiva, potem vam predlagamo, da si pogledate še kak posnetek pred tem. Včasih je namreč potrebno imeti določeno predznanje, da bi neko stvar lahko razumeli.

1. NASTAVITVE

2. PRVI KORAK

3. KLICI IN STIKI

4. SPOROČANJE IN E-POŠTA

5. KAMERA IN GALERIJA

6. GLASBA IN VIDEOPOSNETKI

7. PROGRAMI

8. PLAČEVANJA PARKIRNINE

Videoposnetke je zasnoval in posnel mag. Radovan Krajnc v okviru naloge Strokovna in razvojna podpora mreži Središč za samostojno učenje (SSU) in Borze znanja (BZ) na Andragoškem centru Slovenije. Izvedbo naloge je finančno podprlo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

 

VIDEO VODIČI ZA DIGITALNO USTVARJANJE IN PROGRAMIRANJE (Vir: https://portalssu.acs.si/)

Video posnetki so namenjeni odraslim, ki se želite naučiti enostavnega računalniškega programiranja z uporabo preprostega grafičnega vmesnika za programiranje – Scratch. Spoznali boste osnovne programerske koncepte in ukaze. Naučili se boste risanja z "želvjo grafiko", dela s spremenljivkami, koordinatami, vejišči in pogoji, naključnimi števili, sporočili in zelo pomembnim konceptom v programiranju to je drobljenju problema na manjše probleme. Strokovno temu rečemo dekompozicija. Video posnetke lahko uporabljate na več načinov. Če ste začetniki, vam predlagamo, da si posnetke ogledujete enega za drugim tako, kot so navedeni v kazalu. Videoposnetki so pripravljeni tako, da je obravnavana tema čimbolj nazorno prikazana. Posnetke (ali dele posnetkov) si lahko ogledate večkrat in tudi sami poskusite ponoviti, kar je prikazano na posnetku. Nekatere morda zanima samo neka točno določena vsebina. Za tiste predlagamo, da v kazalu poiščete ustrezen posnetek in si ga ogledate. Če se vam zdi vsebina video posnetka pretežka ali nerazumljiva, potem vam predlagamo, da si pogledate še kakšen posnetek pred tem. Včasih je namreč potrebno imeti določeno predznanje, da bi neko stvar lahko razumeli. Pomembno je tudi, da pri reševanju problemov vztrajate, tudi ko imate občutek, da vam ne gre. Probleme lahko rešujemo na različne načine. Ni samo ene prave poti. S tem ko rešujete probleme tako, da rešitev sprogramirate, razvijate tako imenovano računalniško mišljenje, ki je za življenje v visoko tehnološko družbi vedno bolj pomembno in potrebno. Želimo vam obilo ustvarjalne energije, idej pri reševanju problemov ter pronicljivost pri iskanju in odpravljanju napak. Vztrajajte in sodelujte.

1. UVOD V PROGRAMIRANJE

2. RISANJE

3. SPREMENLJIVKE

4. KOORDINATNI SISTEM

5. VEJIŠČE ALI POGOJNI STAVKI

6. NAKLJUČNA ŠTEVILA

7. SPOROČILA

8. DROBLJENJE PROBLEMA NA MANJŠA PROBLEME

Vsebina videoposnetkov se sklada z evropskim okvirjem digitalnih kompetenc za državljane (DigComp 2.1), področje kompetenc 3: Izdelovanje digitalnih vsebin, 3.4. Programiranje. Videoposnetke je zasnoval in posnel mag. Radovan Krajnc v okviru naloge Strokovna in razvojna podpora mreži Središč za samostojno učenje (SSU) na Andragoškem centru Slovenije. Izvedbo naloge je finančno podprlo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

 

 

 

 

 

 

 

 

Za optimalno delovanje spletne strani uporabljamo piškotke.

- podrobne informacije..

- pravna podlaga (ZEKom-1)

- smernice informacijskega pooblaščenca

  Sprejemam piškotke.
EU Cookie Directive Module Information